به گزارش کناره؛ مسئول واحد آتششانی و خدمات و ایمنی شهرستان بندرگز در یادداشتی آورده است:

باز هم آخرین سه شنبه سال و آتشهایی که در غروب و شامگاه آن به پا می شود. بی شک روا نیست که برای مردم فهیم ایران از خطر آتش بگوییم و از لطمات انفجار یا به آنها توصیه هایی کنیم که معمولا به کودکان می‌شود؛ اما چه کنیم که با وجود تذکرات و هشدارهای امنیتی و پزشکی که هر ساله تکرار می شود و پخش صحنه های دلخراشی که در اثر بی توجهی به این توصیه ها رخ داده است؛

باز شاهد آنیم که هر ساله عده ای به طرز فجیعی می سوزند و عده ای دچار نقص عضو می شوند و تعدادی هم متأسفانه به سال جدید نرسیده و سورشان به سوگ تبدل می شود.
به نظر می رسد بی توجهی به عواقب کار و تنها به فکر شور و لذت آنی بودن به اضافه اینکه همه هم مدعی اند کارشان بی خطر است و تدابیر لازم را اندیشیده اند؛ سبب می شود که این قصه پر غصه هر ساله تکرار شود.
این نوشته برای آن دسته از عزیزان است که در چهارشنبه سوری به دنبال سور و سُرُور می گردند و با تمام این بحثها و هشداها؛ همچنان اصرار دارند که از روی شعله های آتشی که به پا کرده اند پرش کنند و از صدای انفجاری که تولید می کنند لذت می برند و مطمئن هم هستند که تمام جوانب کار را دیده اند و کارشان کاملا بی خطر است.
به این دسته از عزیزان که شاید بتوان گفت اکثر قریب به اتفاق صحنه گردانی های آن شب را همین ها بر عهده دارند عرض می شود:
مسائل امنیتی و رعایتی آن شب تنها به همین موارد ختم نشده و اموری کلان همچنان باقی است؛ امور مهمی که متاسفانه به ذهن نیامده و یا توجهی به آنها نمی شود.
با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید ؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می توان جبران کرد و غم از دل آن پدر و مادر پیر چطور می شود زدود؟
و این همه خسارت وارد کردن به شهر و ... که نامش شادی نیست ! با فرارسیدن فصل بهار ، شهرداری با تمیز وزیبا ساختن شهر به استقبال بهار می رود اما درست چند روز وگاهی کمترمانده به عید چهره ای دیگر به خود می گیرد. دود ،سیاهی ،لاستیک سوخته ،لامپ های شکسته و درختان نیمه سوخته که حق کودکان نسل آینده هستند میزبان سال نو می شوند . براستی چرا و به چه قیمتی...؟
نوجوان و جوانان عزیز باید خطرات ناشی از بازی با مواد منفجره و وسایل آتش بازی را بدانند و به دوستان خود نیز یاد آوری  کنند ودر صورت امکان از حضور دراینگونه برنامه ها به ویژه در محل های شلوغ خودداری نمایند. خانواده های محترم نیز مسئولیت بیشتری در مراقبت از فرزندان خود برعهده بگیرند،باید با گوشزد کردن خطرات جانی ومالی ناشی از انفجارمواد محترقه و ارائه توصییه های ایمنی لازم ، فرزندان خود را به اجتناب از دست زدن به این بازیهای خطرناک تشویق کنند و بررفتار فرزندان خود نظارت بیشتری نمایند .
بیائید با رعایت قانون و توجه به توصیه های نیروی انتظامی و آتش نشانی از وقوع حوادث دلخراش ودردناک درایام نزدیک به عید نوروز خودداری وچهارشنبه سوری خود رابه چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار